Teatr Małego Aktora

W ramach projektu „Teatr Małego Aktora” organizowanego przez Stowarzyszenie „Uwierz w Siebie” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy, przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Dębica udało się przeprowadzić warsztaty teatralne oraz przegląd teatralny „Pajace”

16 marca dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich opiekunowie mogli wziąć udział w intensywnych warsztatach teatralnych przygotowanych przez Małopolski Instytut Teatralny Centrum Edukacji Teatralnej.

Tadeusz Dylawerski wraz z grupą dzieci ze szkoły podstawowej poprowadził warsztaty pantomimiczno-cyrkowe. Młodzież gimnazjalna pracowała pod okiem Mateusza Wróbla. Zajęli się oni improwizacją aktorską, ćwiczeniem koncentracji, rozbudzeniem wyobraźni. Instruktorzy natomiast wysłuchali wykładu Marty Bryś na temat współczesnego teatru dla dzieci i młodzieży, a wraz z Allą Maslovskaya stworzyli „narzędziownik teatralny”, który pozwoli im na organizację zajęć interpretacyjnych. Alla Maslovskaya poprowadziła również zajęcia z teatru papieru dla najmłodszych pociech i ich opiekunów.

Kilka słów o wykładowcach:
Tadeusz Dylawerski – aktor, lalkarz, mim, pedagog teatru i cyrku, absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu i Studium Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy, niegdyś aktor w zespole Henryka Tomaszewskiego, obecnie aktor Teatru Figur Kraków.

Marta Bryś – doktorantka na wydziale teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – pracowała w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” oraz jako koordynator programowy Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w 2013 roku. W 2014 była członkiem Komisji Artystycznej w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Od 2016 roku współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie. Publikuje na łamach „Didaskaliów”, „Notatnika teatralnego”, „Dialogu”, „Opcji” i „Dwutygodnika”.

Mateusz Wróbel – instruktor teatralny, żongler, recytator, aktor, związany z działaniami animacyjnymi w Mostkach k. Skarżyska Kamiennej. Absolwent animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, kursu pedagogiki teatru „Pracownie 2012” w ramach programu Małopolskiego Instytutu Kultury „Dilettante – teatr w ruchu” oraz kursu „Istnienie w dłoni – animacja przedmiotu, kreacja i animacja marionetki ceramicznej i tradycyjnej”. Na stałe związany z Teatrem Figur, gdzie pracuje jako aktor i pedagog teatru oraz z Małopolskim Instytutem Teatralnym. Od 2013 roku zaangażowany w projekty animacyjne i edukacyjno-kulturalne na terenie województwa małopolskiego.

Alla Maslovskaya – aktorka, reżyserka, pedagożka teatru, absolwentka Mińskiego Instytutu Kultury, specjalizacja: reżyseria teatru dla dzieci, współpracowniczka Małopolskiego Instytutu Kultury w projektach „Dilettante – teatr w ruchu” i „Kulisy”. Współpracuje z różnymi ośrodkami kultury i instytucjami m.in. z Cricoteką, gdzie prowadzi warsztaty teatralne. Od wielu lat aktorka Teatru Figur Kraków.

29 marca odbył się XXI Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Pajace”, z którego przedstawiamy protokół jury.

Jury w składzie:

Barbara Przybyłowska

Aneta Wiater

Robert Chodur

po obejrzeniu 6 spektakli postanowiło przyznać:

I miejsce:

„Pieguski” – Szkoła Podstawowa nr 12,

II miejsce:

Dziecięcy Teatr „Fantazja” – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy,

III miejsce:

Dziecięcy Teatr „Mini Fantazja” – Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy,

Wyróżnienie:

„Czarny Kot” – Szkoła Podstawowa nr 2 – za pouczający współczesny przekaz treści,

„Promyczki” – Zespół Szkół w Łękach Dolnych – za elementy zbiorowe w przedstawieniu,

„Pozytywnie Zakręceni” – Miejskie Gimnazjum nr 1 w Dębicy – za podjęcie trudnej formy teatralnej.

Jury przyznało ponadto Nagrody indywidualne, które otrzymali:

Karol Jaźwiński (Sp nr 12 w Dębicy) za rolę Tadka Niejadka,

Bartosz Król (MOK w Dębicy),

Konrad Placek (ZS w Łękach Dolnych) za rolę Króla Bóla.